Kedden Brüsszelben rendezték meg a második EU-Ukrajna Védelmi Ipari Fórumot, amelyen az ipar több mint 500 képviselője vett részt. A találkozó célja a két fél közötti együttműködés erősítése, a közös beszerzések ösztönzése és Ukrajna támogatása volt a prioritást élvező védelmi képességek megszerzésében.
Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője elmondta, a közösség B tervet készít arra az esetre, ha az Egyesült Államok feladja az ukrajnai béketárgyalásokat, és közeledésre törekszik Oroszországgal – írja a Financial Times.
Úgy tűnik, hogy az Európai Unió összeszedte lőszertámogatáshoz szükséges pénzösszeg jelentős részét, de ezen túl is tovább sürgetik a tagállamokat a katonai támogatás fokozására. A Szumiban virágvasárnapot ünneplő tömegre kilőtt orosz rakéták miatt újabb szankciók is kilátásba kerülhetnek.
A boszniai Szerb Köztársaság vezetése veszélyezteti Bosznia-Hercegovina alkotmányát és jogrendjét az állampolgárok alapvető szabadságára vonatkozó fenyegetésekkel, az Európai Unió pedig nem fogja tűrni ezt - hangsúlyozta Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kedden Szarajevóban.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök nagy szavak tömkelegével állt ki az Európai Unió közös hadserege mellett, de egyelőre azt is nehéz látni, hogy saját országában milyen úton sikerül majd összehozni a szükségesnek mondható katonai reformokat.
Az EU-nak konkrét lépéseket kell tennie Ukrajna támogatására, különösen a katonai segítség terén – mondta el az EU külügyi főképviselője, Kaja Kallas. A politikus 5 milliárd eurós lőszerbeszerzési alapot sürget, miközben arra figyelmeztet, hogy a gyengeség csak további agressziót szülhet.
Az Európai Bizottság az utolsó pillanatig formálgatta a közös újrafegyverkezési stratégiát, ami a kontinens védelmét igyekszik minél hamarabb garantálni. A beszerzések nagyobb részének kötelezően saját gyártóktól kell beszerezni, és a közös kölcsön felvételéhez az unió szövetségesei is csatlakozhatnak.
Az uniós és brit külügyminiszterek közös levélben fogalmazták meg, hogy ha védelemről van szó, a kontinensnek egységes erőt kell felmutatnia, és vállalnia kell azt a felelősséget, amelyet eddig az Egyesült Államok viselt helyette.
Az Európai Unió már vizsgálja a lehetőségét, hogyan válthatná ki a Szabad Európa és a Voice of America szerkesztőségek támogatását, miután az Egyesült Államok megvonta a forrásokat a szervezetektől.
Az uniós külügyminiszterek brüsszeli találkozójának középpontjában a védelmi ügyek lesznek, különösen Kaja Kallas külügyi főképviselő azon terve, amely 40 milliárd eurós katonai támogatást irányoz elő Ukrajnának. A javaslat azonban megosztja a tagállamokat, miközben egyre mélyül a kelet-nyugati törésvonal a védelmi kiadások és az európai fegyvergyártás támogatásának kérdésében.
Orbán Viktor miniszterelnök az EU és Kaja Kallas nyilatkozatait értéktelennek és a rossz brüsszeli vezetés szomorú tanúbizonyságának nevezte. Bírálata szerint az EU nem érdemelte ki a helyét az Ukrajna jövőjéről szóló tárgyalásoknál, és az EU álláspontja, hogy támogassa a harcot „amíg szükséges”, erkölcsileg és politikailag elfogadhatatlan.
Az EU külügyi főképviselője, Kaja Kallas és a Weimar+ csoport reagált Donald Trump amerikai elnök bejelentésére, amely szerint tárgyalásokat kezdeményezett Vlagyimir Putyinnal az ukrajnai konfliktusról, hangsúlyozva Ukrajna függetlenségének és területi sértetlenségének megkérdőjelezhetetlen jellegét, valamint az EU és annak tagállamai részvételének központi szerepét minden jövőbeli béketárgyaláson. Az EU erőteljes biztonsági garanciákat és a kontinens biztonságát szavatoló békét akar, ezért kész fokozni Kijev támogatását minden fronton.
Az Európai Unió külügyi főképviselője, Kaja Kallas és az Egyesült Államok külügyminisztere, Marco Rubio kedden telefonbeszélgetést folytatott. A megbeszélés során olyan globális kérdéseket vitattak meg, mint az ukrajnai háború, Irán befolyása és a Kína jelentette kihívások. Ez volt az első hivatalos egyeztetésük a Trump-kormányzat január 20-i hivatalba lépése óta.
Az Európai Unió továbbra is fenntartja a Szíriával szembeni szankciókat, amíg az új vezetés nem tesz konkrét lépéseket a kisebbségek védelme és a nők jogainak biztosítása érdekében - jelentette ki az EU vezető diplomatája. A szankciók feloldása csak akkor kerülhet napirendre, ha az új szíriai kormány elutasítja a vallási szélsőségeket és inkluzív politikát folytat.
Az Aszad-rezsim bukása alapjaiban rengette meg Szíriát és annak geopolitikai viszonyait. Az Európai Unió a történteket „régóta várt pozitív fejleményként” értékeli, miközben mérlegeli, hogy új alapokra helyezze kapcsolatát a háború sújtotta közel-keleti országgal.
Egy kiszivárgott terv szerint az Európai Külügyi Szolgálat (EEAS) afrikai, ázsiai és dél-amerikai delegációinak csökkentése körüli hírek feszültséget keltettek Brüsszelben. A frissen kinevezett külügyi főképviselőt, Kaja Kallast már hivatalos belépése előtt számon kérnék az Európai Parlament képviselői.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Teljesen ellentmondanak egymásnak a felek.
Egyre többen vélekednek hasonlóan.
Fókuszban ismét Mike Waltz.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit